piątek, 03 kwietnia 2015 09:08
Administrator
KTO BYŁ PIERWSZY NA MOUNT EVEREŚCIE? Kolosowe spotkania w Dworku
W sobotę, 11 kwietnia, o godz. 17.00 Dworek Białoprądnicki zaprasza na kolejne Kolosowe spotkanie w Dworku. Naszymi gośćmi będą dwie wielkie osobistości świata wspinaczkowego – Leszek Cichy i Piotr „Szalony” Korczak.
Czy aby na pewno najwyższą górę świata jako pierwsi zdobyli Edmund Hillary i Tenzing Norgay? Na wierzchołku stanęli w roku 1953. To wiemy. Lecz co wydarzyło się na Evereście 29 lat wcześniej? Czy w 1924 roku George Mallory dotarł do szczytu? O tej, jednej z najbardziej fascynujących kontrowersji w historii himalaizmu, dyskutować będą w Dworku Leszek Cichy oraz Piotr „Szalony” Korczak. Pokażą też zdjęcia i filmy.
Leszek Cichy, ur. 1951, uczestnik słynnej, kierowanej przez Andrzeja Zawadę, zimowej wyprawy na Mount Everest. 17 lutego 1980 roku wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego w historii wejścia na najwyższy szczyt Ziemi o tej porze roku. Jest pierwszym Polakiem, który zdobył Koronę Ziemi. Ma koncie pierwsze wejścia na Shisparé Sar w Karakorum oraz Gunnbjorns Fjeld, najwyższy szczyt Arktyki. Wytyczył też nowe drogi na Gaszerbrum II, zachodni wierzchołek Kanczendzongi i Aconcaguę. Czterokrotnie uczestniczył w wyprawach na K2, w tym w jednej zimowej. Członek Kapituły Kolosów.
Piotr „Szalony” Korczak, ur. 1961, wspinacz, taternik, jeden z najwybitniejszych polskich wspinaczy skałkowych lat 80. i 90. XX wieku oraz bardzo ważna postać środowiska wspinaczkowego, autor licznych publikacji na temat filozofii oraz historii wspinania. Pomysłodawca, współtwórca i redaktor magazynu „Brytan”. Bohater wielokrotnie nagradzanego filmu w reżyserii Marcina Koszałki – Deklaracja nieśmiertelności. Dworek Białoprądnicki, Papiernicza 2 Wstęp wolny
piątek, 03 kwietnia 2015 09:01
Administrator
Scena Papieska Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zapraszaW sobotę 11 kwietnia 2015 r. o godz. 20.00 odbędzie się spektakl plenerowy Lwowskiego Teatru Woskresinnia pt. „Hiob”, zrealizowany na podstawie dramatu Karola Wojtyły. Przedstawienie zaprezentowane zostanie na placu przed Kościołem Górnym Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie (ul. Totus Tuus 32).Widowisko artystów z Ukrainy to kolejna propozycja Sceny Papieskiej wpisująca się w nurt profesjonalny projektu czyli prezentację form realizowanych przez zawodowych twórców, których prace odwołują się do spuścizny dramatycznej i poetyckiej Karola Wojtyły. Przedstawienie Woskresinnia to propozycja wyjątkowa: dramat młodego Wojtyły (napisany w 1940 roku) „opowiedziany” jest językiem teatru eksperymentalnego, plastycznego, ulicznego. Jak zapowiadają artyści, w sobotni wieczór na tle Górnego Kościoła Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie stanie sześć konstrukcji, które ożyją uruchomione odgłosami burzy. Pojawią się także postaci na szczudłach ubrane w żebracze odzienie. Ów orszak – niczym chór w tragedii greckiej - wspólnie z widownią towarzyszyć będzie Hiobowi w jego radościach i smutkach, gdy ten otrzyma tragiczną wieść o śmierci synów i córek, gdy straci całą swoją majętność. Istniejący od 25-ciu lat na Ukrainie Lwowski Teatr Woskresinnia w oparciu o tekst Wojtyły stworzył najpierw spektakl sceniczny, by później zrealizować jego plenerową (nieco zmienioną) odsłonę. W tej drugiej propozycji artyści sięgają po widowiskowe środki teatralne, m.in. olbrzymie, poruszające się drabiny i wehikuły czy żywy ogień. Spektakl zachwyca widzów i krytykę wielofunkcyjną, symboliczną scenografią oraz kostiumami autorstwa Ally Fedoryszyny, a także przejmującą muzyką Mirona Dacko. „Hiob” Karola Wojtyły zinterpretowany przez Jarosława Fedoryszyna podkreśla uniwersalność i ponadczasowość starotestamentowej historii. Opowiada o wyjątkowej relacji Bóg – człowiek. Bóg doświadcza człowieka, by upokorzyć szatana. Bóg jednak nie pozostawia człowieka w cierpieniu, w samotności. Nagradza tych, którzy są mu wierni. Ludzkości poświęca swego Syna - Zbawiciela. Spektakl ma pozytywne i budujące zakończenie.
Więcej…
piątek, 27 marca 2015 12:18
Administrator
Salonik Dziennikarski: Czy Polska jest bezpieczna?
Gościem Saloniku będzie Bogusław Sonik, poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 2004-2014, autor raportu o wpływie wydobycia gazu łupkowego na środowisko naturalne, zaangażowany w prace parlamentarnych komisji ochrony środowiska, praw człowieka i kontroli budżetowej.
W latach 70. współpracował z KOR i był wśród założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności. W latach 80. był na emigracji we Francji. Obecnie jest radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego. Pracując w Brukseli specjalizował się szczególnie w tematyce bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy.
W Saloniku będzie mówił o tym, co dzieje się z wydobyciem gazu łupkowego w Polsce, jak zapewnić krajowi bezpieczną i tanią energię oraz generalnie o tym, co jest niezbędne dla bezpiecznej przyszłości Polski.
28 marca 2015 r. (sobota), godz. 19:00
Wstęp wolny!
Salonik Dziennikarski to spotkania i dyskusje z ciekawymi osobowościami, celebrytami, politykami i znanymi ekspertami. Gospodarz, Artur Dmochowski, rozmawia z gośćmi o ich pracy, opiniach, a także o sytuacji w kraju i na świecie oraz o teraźniejszości i przyszłości Krakowa. W dyskusji biorą też udział widzowie.
źródło: ckruczaj.pl
środa, 25 marca 2015 13:24
Administrator
Wiosennie i radośnie zapraszamy Państwa na koncert charytatywny „Wiosna, Ach to Ty” organizowany przez Stowarzyszenie „Dar Serca dla Serc Wielu na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski”. W wyjątkowym, kameralnym koncercie, pełnym ciepła i pasji wezmą udział utalentowani artyści, którzy swoją postawą dają dowód wrażliwości na drugiego człowieka. Wystąpią: • Andrzej Talkowski - artysta kabaretu Kuzyni oraz Piwnicy Pod Baranami; • Ewa Kornecka - kompozytorka, pianistka, autorka tekstów, dyrektor teatru Loch Camelot; • Beata Malczewska - aktorka Narodowego Teatru Starego oraz Teatru Loch Camelot; • Beata Paluch - aktorka Narodowego Teatru Starego w Krakowie; • Bernarda Grembowiec - solistka Filharmonii Krakowskiej; • Angelika Kot - wokalistka, finalistka The Voice of Poland IV; • Adrian Bryła - muzyk, pianista; • Prowadzenie koncertu Dariusz Cywka - aktor „Teatru Otwartego”; oraz • Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr 3 w Krakowie- dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną, podopieczni Stowarzyszenia. Całkowity dochód z koncertu zostanie przekazany na dofinansowanie potrzeb edukacyjnych i terapeutycznych naszych podopiecznych. Koncert odbędzie się 23.IV.2015, o godzinie 19.00 w Sali Teatralnej Centrum Kultury św. Jadwigi ul. Łokietka 60 w Krakowie. Cegiełki o wartości 40 zł do nabycia w siedzibie Stowarzyszenia, ul. Praska 64 w Krakowie, pod numerem telefonu 503 -130-146 i 12 269-35-50 lub
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Więcej informacji dotyczących naszego Stowarzyszenia znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.darserca.krakow.pl
Serdecznie zapraszamy Zarząd Stowarzyszenia „Dar Serca dla Serc Wielu na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski”
WAŻNE:
Szanowna Redakcjo,
Z przyczyn niezależnych od Stowarzyszenia „Dar Serca dla Serc Wielu na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski” podczas koncertu charytatywnego „Wiosna, ach to ty”, który odbędzie się w dniu 23.04.2015 w Krakowie, nie wystąpi artysta Jacek Wójcicki. W zastępstwie za Pana Jacka Wójcickiego wystąpi Andrzej Talkowski, artysta kabaretu Kuzyni oraz Piwnicy Pod Baranami. W załączniku przesyłamy nową, poprawioną, notatkę o koncercie. Prosimy o uwzględnienie zmian. Za zaistniałe zmiany przepraszamy.
W imieniu zarządu stowarzyszenia.
Klaudia Piotrowska-Madej-wiceprezes
|
|