Mieszkańcy mówią głośne NIE
czwartek, 03 stycznia 2019 13:55
Administrator
Plan zagospodarowania obszaru „Osiedle Podwawelskie”
Mieszkańcy mówią głośne NIE Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru „Osiedle Podwawelskie” obejmuje rejon, którego granica przebiega wzdłuż ulicy Barskiej, dalej ulicami Wierzbową, Dworską, Twardowskiego do Kapelanki oraz działkami położonymi po północnej stronie rzeki Wilgi. Uwagi do projektu planu można składać do 4 stycznia 2019 roku. 27 listopada odbyła się dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w planie, która jest jednym z elementów procedowania planów zagospodarowania. Tym razem zainteresowanie sprawą przerosło najśmielsze oczekiwania. Do Magistratu przybyło około 200 mieszkańców. Dyskusja trwała ponad cztery godziny i miała bardzo burzliwy przebieg. Mieszkańcy protestowali przeciwko rozwiązaniom przyjętym w planie, który zakłada m.in. możliwość zabudowy południowej części osiedla, w tym tzw. „ogrodnika”, gdzie znajduje się szkółka roślin ozdobnych oraz budowę drogi łączącej ulice Marii Konopnickiej i Kapelanka.
Plany miejscowe muszą być zgodne ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a w nim rejon osiedla Podwawelskiego przewidziany jest pod zabudowę wielorodzinną i z tym zapisem nie zgadzają się mieszkańcy. Można zmienić zapisy w studium, ale to wymaga czasu. Większość przybyłych opowiadała się zdecydowanie przeciwko kolejnym inwestycjom mieszkaniowym na terenie i tak już mocno dogęszczonego osiedla. Wyrażono też obawy, że planowana droga będzie miała charakter tranzytowy dla pojazdów przemieszczających się w kierunku Ruczaju i dodatkowo pogorszy już i tak trudną sytuację komunikacyjną na tym obszarze. Mieszkańcy oprócz ochrony terenów przed zabudową oczekują również od Miasta wykupu terenu „ogrodnika” i utworzenia tam parku Podwawelskiego.
– Projekt urbanistyczny osiedla Podwawelskiego został nagrodzony za skalę i sposób kształtowania zabudowy w intensywnej zieleni parkowej wysokiej i niskiej, w relacji do Wzgórza Wawelskiego. Osiedle jest spójne, z dostosowaną do liczby mieszkańców liczbą placówek edukacyjnych (żłobek, przedszkola, szkoła podstawowa),a jego infrastruktura, chodniki, ławki, place zabaw, boiska, zieleńce, tereny rekreacyjne – dostępne dla wszystkich mieszkańców Krakowa – są utrzymywane wyłącznie z pieniędzy członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Podwawelska”. Nic dziwnego, że mieszkańcy nie zgadzają się na dogęszczanie swojego osiedla dalszą zabudową wielorodzinną od strony południowej, na terenach tzw. „ogrodnika”. Proponowane w planie blokowisko nie wnosi wartości dodanej dla mieszkańców osiedla, jest zaprzeczeniem definicji zrównoważonego rozwoju, nie posiada żadnej infrastruktury społecznej, która integrowałaby nową część Podwawelskiego ze starym osiedlem, a proponowane drogi tranzytowe łączące nowe inwestycje z ulicami Kapelanka, Monte Cassino, Konopnickiej zwiększą ruch na i tak już zakorkowanych drogach osiedlowych i pogłębią problemy z brakiem miejsc do parkowania – mówi Judyta Pyzik, nowo wybrana radna Dzielnicy VIII Dębniki z rejonu osiedla Podwawelskiego. –
Kolejną kontrowersyjną sprawą związaną z proponowanym MPZP jest to, że projekt planu zmienia częściowo zapisy obowiązującego planu „Ujście Wilgi”, który graniczy właśnie od południa z osiedlem Podwawelskim. Tereny leżące tuż przy kościele św. Bartłomieja w planie „Ujście Wilgi” to tereny zielone lub usługi z zielenią towarzyszącą, natomiast w projekcie planu dla „Osiedla Podwawelskiego” zostały zmienione na obszar przeznaczony pod zabudowę wielorodzinną – kontynuuje Judyta Pyzik.
W odpowiedzi na protesty mieszkańców grupa radnych Miasta Krakowa złożyła projekt uchwały, w której domaga się odstąpienia od procedowania miejscowego planu dla osiedla Podwawelskiego do czasu uchwalenia nowego studium zagospodarowania przestrzennego dla Miasta Krakowa. – Kontrowersji wokół planu jest tak dużo, że wydaje się nam, iż rozsądniej będzie na tym etapie odstąpić od jego procedowania, poczekać na uchwalenie nowego studium i plan uchwalić dopiero z uwzględnieniem wprowadzonych do studium zapisów – informuje Aleksander Miszalski, radny Miasta Krakowa nowej kadencji, wybrany z okręgu, w skład którego wchodzi m. in. Dzielnica VIII Dębniki. – Żeby skutecznie odstąpić od planu potrzebna jest jeszcze opinia Komisji Planowania. Musi się jednak ona dopiero ukonstytuować, dlatego cały proces decyzyjny może jeszcze potrwać. Ostatnim końcowym etapem będzie decyzja Rady Miasta – wyjaśnia Aleksander Miszalski.
Trudno powiedzieć, czy odstąpienie od procedowania planu uchroni osiedle Podwawelskie przed dalszą zabudową. Istnieje obawa, że w sytuacji braku miejscowego planu inwestorzy wykorzystają możliwość budowy na podstawie tzw. WZ-tek. Tak działo się w wielu rejonach Krakowa. Osiedle Podwawelskie to atrakcyjny, położony blisko centrum obszar, a rozproszenie własnościowe znajdujących się tam działek nie pomaga w rozwiązywaniu pojawiających się tam problemów.
Skala protestu, jaki miał miejsce podczas spotkania 27 listopada pokazuje, że jest to sprawa bardzo istotna dla lokalnej społeczności. Dobrze, że mieszkańcy zabierają głos już na tym etapie procedowania, gdyż zwiększa to szansę na uwzględnienie ich oczekiwań. Tym bardziej odpowiedzialne zadanie stoi przed urzędnikami miejskimi. Miasto musi rozwijać się, ale w sytuacji, kiedy trwa walka ze smogiem, który jest jedną z największych bolączek Krakowa, ochrona terenów zielonych wydaje się kwestią priorytetową. Pozostaje mieć nadzieję, że uda się znaleźć rozwiązania, które pogodzą oczekiwania wszystkich stron.
Renata Piętka
Więcej…
MPZP Osiedle Podwawelskie - wyłożenie do publicznego wglądu
sobota, 24 listopada 2018 13:05
Podwawelski.pl
OGŁOSZENIE PREZYDENTA MIASTA KRAKOWA o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Osiedle Podwawelskie" wraz z prognozą oddziaływania na środowisko i niezbędną dokumentacją. (źródło: bip.krakow.pl)
WYŁOŻENIE DO PUBLICZNEGO WGLĄDU PROJEKTU miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "OSIEDLE PODWAWELSKIE" wraz z prognozą oddziaływania na środowisko i niezbędną dokumentacją w dniach od 21 listopada do 19 grudnia 2018 r.
Prace nad sporządzeniem projektu planu prowadzone są przez wykonawcę zewnętrznego - KRAJOWY INSTYTUT POLITYKI PRZESTRZENNEJ I MIESZKALNICTWA w Krakowie
Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie planu miejscowego obszaru "Osiedle Podwawelskie" zostanie przeprowadzona w dniu 27 listopada 2018 r., w Urzędzie Miasta Krakowa, Plac Wszystkich Świętych 3-4, Sala Portretowa, początek o godz. 16:30.
Uwagi należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 4 stycznia 2019 r. - własnoręcznie podpisane z podaniem imienia i nazwiska i adresu lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy.
Uwagi można wnosić: - na piśmie w Urzędzie Miasta Krakowa w Punktach Obsługi Mieszkańców (stanowiska informacyjno-podawcze), - drogą pocztową na adres: Urząd Miasta Krakowa, Biuro Planowania Przestrzennego, ul. Józefa Sarego 4, 31-047 Kraków, - drogą elektroniczną: za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP lub w postaci elektronicznej, opatrzone bezpiecznym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Więcej…
Dobra rada dla naszej dzielnicy – bądźmy aktywni lokalnie!
piątek, 16 listopada 2018 15:34
Podwawelski.pl
Dobra rada dla naszej dzielnicy – bądźmy aktywni lokalnie!
Rozmowa z Judytą Pyzik* – kandydatką do Rady Dzielnicy VIII w wyborach 2 grudnia 2018
– Zdecydowała się Pani kandydować na Radną naszej dzielnicy – jakie ma Pani doświadczenie w rozwiązywaniu codziennych problemów większych i mniejszych wspólnot? J. Pyzik: Od 2014 roku aktywnie działam w Związkowej Spółdzielni Mieszkaniowej – najpierw jako przewodnicząca komisji rewizyjnej Rady Nadzorczej Spółdzielni, a następnie jako prezes zarządu wybrany przez Radę Nadzorczą. To właśnie kwestie bytowe, codzienne konkretne koszty życia w mieście i poprawa jego jakości są moim obszarem kompetencji. W nim się spełniam i wiem ja to robić – sprawić, żeby wszystko działało coraz lepiej i na korzyść mieszkańców. Ale zaczęło się właśnie od tego, że jako „zwykły mieszkaniec” mojej spółdzielni chciałam zmienić coś w jej funkcjonowaniu.
- Dlaczego warto iść do tych wyborów? J.Pyzik: Bo to najbardziej konkretne z możliwych wyborów. Dotyczą naszego najbliższego sąsiedztwa i jeśli się do nich nie idzie to znaczy, że nie stać nas na najbardziej podstawową aktywność – aktywność na własnym podwórku. Dla mnie właśnie te wybory są najsensowniejsze – tu chodzi bowiem o konkretnych ludzi, którzy są częścią dzielnicy i jeśli będą działać dobrze w ramach Rady Dzielnicy to sami odczują poprawę życia w jego najbardziej codziennych wymiarach. Sama mam bardzo pozytywne doświadczenia z radnymi Ósemki, w wielu lokalnych sprawach pomogli mi: radny Krzysztof Gacek, radny Paweł Bystrowski i radna Urszula Twardzik. Jestem im ogromnie wdzięczna za zaangażowanie.
- Co Pani zdaniem powinno się zmienić w naszej dzielnicy? Z kwestii bardziej ogólnych – Dębniki – zwłaszcza ta najstarsza ich cześć i Osiedle Podwawelskie musi się przekonać o własnej atrakcyjności, której nie warto wyprzedawać w imię doraźnych korzyści. Nasi sąsiedzi powinni wreszcie zobaczyć w jak niecodziennym miejscu mieszkamy. Posiadając oparcie zakola Wisły możemy cieszyć się ostatnim niezgentryfikowanym przedmieściem wolnym od natłoku turystów (Rynek Dębnicki) oraz nowoczesnym, doskonale rozplanowanym, zielonym osiedlem ze świetną infrastrukturą (Podwawelskie). To potencjał, którego nie wolno nam zmarnować.
Z kwestii konkretnych – uspokojenie ruchu tranzytowego przez dzielnicę. Nie możemy przez kolejne lata zgadzać się na dzikie skróty komunikacyjne i brak strefy uporządkowanego parkowania dokładnie w naszej okolicy. Nasza bierność w tej kwestii godzi w nas co dnia wzmożonym ruchem z odległych lokalizacji, rozjeżdżanymi chodnikami i zieleńcami, arogancją kierowców, którzy na naszych osiedlowych uliczkach urządzają sobie wyścigi – zwłaszcza w godzinach komunikacyjnego szczytu. Dębniki to dzielnica mieszkańców – tu się żyje, mieszka, chodzi na nogach na zakupy i zna większość sąsiadów. Pośpiech i „aglomeracyjna gorączka” nie powinna dyktować nam innego stylu życia – dla naszego własnego dobra i bezpieczeństwa.
- Wielu kandydatów mówi o potrzebie ochrony terenów zielonych – jak to powinno wyglądać w praktyce w Dębnikach i na Osiedlu Podwawelskim. J.Pyzik: Tak jak wspominałam – mamy niebywały przywilej posiadania osiedla z wysoką zielenią, pomnikami przyrody i przestronnymi trawnikami oraz historycznego przedmieścia ze starodrzewem pamiętającym Kościuszkę. Jako członkowie spółdzielni mamy realny wpływ na to, o czym decyduje zarząd i rada nadzorcza spółdzielni, a jako mieszkańcy dzielnicy - Rada Dzielnicy. To nasza aktywność na zebraniach, walnych zgromadzeniach, konsultacjach społecznych przekłada się na to, jak zarządy gospodarują naszym mieniem wspólnym. Jeśli sami będziemy w stanie docenić to, że nasze osiedle można spokojnie przejść na nogach wśród drzew i zieleńców, bez kontaktu z samochodami, to będziemy w stanie bronić tego stanu rzeczy. Nie czekajmy na aktywistów miejskich – sami zacznijmy nimi po trochu być. Ja tak zrobiłam i wiem, że ta aktywność na własnym podwórku to klucz do sukcesu całej okolicy. Nie trzeba od razu przywiązywać się do drzew – wystarczy być na decydujących o naszych losach spotkaniach czy sesjach rady dzielnicy i nie bać się mówić, nie bać się działać.
Dziękuję za rozmowę.
*Judyta Pyzik (44 lata) z wykształcenia politolog i menedżer, absolwentka UJ i UEK, od prawie 30 lat związana z Dębnikami, od 10 lat mieszka przy Kapelance, mama nastoletniego Kostka – absolwenta szkoły podstawowej nr 25 przy ul. Komandosów.
Więcej…
Podziękowanie radnego Krzysztofa Gacka
czwartek, 15 listopada 2018 15:17
Podwawelski.pl
Szanowni Państwo, Drodzy Sąsiedzi!
Na wstępie pragnę gorąco podziękować Państwu za poparcie udzielone we wszystkich ostatnich wyborach Samorządowych. Był to dla mnie ogromny zaszczyt i zobowiązanie móc przez ostatnie 12 lat reprezentować osiedle Podwawelskie w Radzie Dzielnicy VIII – Dębniki.
Po trzech kadencjach pracy w Samorządzie odchodzę w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku i z nadzieją, że nie zawiodłem pokładanego we mnie zaufania. Jako jedyny radny przez wszystkie 3 kadencje nie opuściłem żadnego posiedzenia Rady Dzielnicy VIII.
Serdecznie dziękuję wszystkim za wsparcie i wyrazy sympatii. W niedzielę 2 grudnia 2018 r. wybierzemy nową Radę Dzielnicy. Chciałbym zachęcić Państwa do udziału w tych wyborach, ponieważ osiedle Podwawelskie zasługuje na silną reprezentacje w Radzie i Zarządzie Dzielnicy VIII. Uważam, iż radnych powinna wyróżniać skuteczność. We współpracy z innymi radnymi dzielnicy i miasta, pomimo ograniczonego budżetu, doprowadziliśmy wiele zadań związanych z poprawą infrastruktury do realizacji.
Uważam, iż radnych powinna wyróżniać skuteczność. Razem udowodniliśmy, że współpraca przynosi owoce. Doprowadziliśmy do otwarcia przejazdu pod „Forum” oraz przejścia podziemnego na bulwary Wisły w okolicy pętli autobusowej, remonty dróg i chodników, budowa pochylni dla osób niepełnosprawnych przy ul. Konopnickiej.
We współpracy z innymi radnymi dzielnicy i miasta, pomimo ograniczonego budżetu, doprowadziliśmy do remontu placówek oświatowych na os. Podwawelskim (termomodernizacja szkoły, wymiana instalacji etc). Na terenie Szkoły Podstawowej nr 25 przy ul. Komandosów powstaje nową salę gimnastyczną (o którą zabiegaliśmy wspólnie z radnym Piotrem Turczą przez wiele lat). Zakończenie inwestycji planowane jest na wiosnę 2019 r. Dodatkowo zabezpieczyliśmy środki w przyszłorocznym budżecie m.in. na oświetlenie mostu na Wildze, a w roku bieżącym wyremontowany zostanie chodnik przy ul. Ludwinowskiej. Park Dębnicki zyska nowy plac zabaw podobnie jak przedszkole przy ul. Komandosów.
Zostało jeszcze wiele rzeczy do realizacji jak: - poprawa bezpieczeństwa (monitoring osiedla), - kwestia tranzytu samochodów, - wprowadzenie strefy płatnego parkowania, - ochrona terenów zielonych i utworzenie na osiedlu PARKU PODWAWELSKIEGO.
Więcej…
|
|